Szacuje się, że w 2024 r. żyje w Polsce przeszło 500.000 (słownie: pięćset tysięcy!!) ludzi, którzy w dalszym ciągu pozostają związani węzłem kredytu frankowego. Wśród wspomnianych Frankowiczów są osoby, które spłaciły już swój kredyt, choć zdecydowana większość w dalszym ciągu co miesiąc uiszcza ratę kapitałowo-odsetkową. Pytanie nasuwa się jedno: dlaczego?
Najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie pozostawia wątpliwości w zakresie wyroków jakie winny być wydawane przez polskie sądy powszechne, w sytuacji, gdy konsument w latach 2003-2012 zaciągnął kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego.
Zgodnie z treścią wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. sygn. akt C-520/21 Trybunał stwierdził, że ,,prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów.”
Z kolei pod koniec zeszłego roku TSUE jednoznacznie rozstrzygnął, że:
- sąd może dokonać oceny abuzywności (czyli nieważności) zapisów umownychz urzędu. Powyższe oznacza, ze konsument nie jest zobligowany do składania oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej, co z kolei powinno korzystnie wpłynąć na tempo rozpoznawania spraw frankowych. Nadto, Trybunał kolejny raz potwierdził, że bankom nie przysługują jakiekolwiek dodatkowe roszczenia wykraczające ponad kwotę udostępnionego konsumentowi kapitału. W praktyce oznacza to sankcje kredytu darmowego. (wyrok TSUE w sprawie C-140/22);
- początek biegu terminu przedawnienia banku nie może rozpocząć się później niż bieg terminu przedawnienia roszczeń konsumenta, z kolei powoywanie się przez bank na zarzut zatrzymania nie może pozbawiać konsumenta ustawowych odsetek za opóźnienie. Ponadto, zdaniem Trybunału sądy nie powinny uwzględniać zarzutu zatrzymania. (wyrok TSUE w sprawie C-28/22)
Powyższe rozstrzygnięcia nie pozostawiają wątpliwości nawet najmniej przychylnym kredytobiorcom sędziom sądów powszechnych, czego wyraz stanowi statystyka wyroków w tzw. sprawach frankowych w 2023 r., z której wynika, że w ubiegłym roku ponad 90% prawomocnych wyroków prowadziło do ustalenia, że umowa dot. Kredytu frankowego jest nieważna!!!
Kredytobiorcy powinni zdawać sobie sprawę, że z uwagi na ogromną liczbę osób, które nie wystąpiły jeszcze z pozwem przeciwko bankom, wzmaga się presja lobby bankowego, aby ustawodawca uregulował tę kwestię odgórnie, co oczywiście nie miałoby na celu polepszenia sytuacji frankowiczów, a jedynie zabezpieczenie interesów sektora bankowego.
Szanowny Frankowiczu, nie zwlekaj! Prościej nie będzie.
Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na stronie kancelarii https://kancelaria-wasilewski.pl lub pod numerem telefonu: 509-965-503.